Facebook katalog reklamları, markanızın hedeflediği kitleye etkili şekilde ürün bazlı ulaşabilen reklam çeşitlerinden biridir. Dünya genelinde birçok kullanıcısı olan, çeşitli insanlara hitap eden Facebook sayesinde potansiyel kitlenize ulaşabilme imkânı elde edersiniz. Dinamik reklam olarakta bilinen bu reklam türü sayesinde satışlarınızda büyük ölçüde artış sağlayabilirsiniz.

Facebook Katalog Nedir?

Web sitenizde bulunan ürünlerin, ürün isimleri, ürün açıklamaları, ücretleri gibi bilgilerinin Facebook ile entegrasyonu ile kataloğunuz oluşur. Yani Facebook kataloğu, web sitenizde bulunan tüm ürünleri Facebook’a taşır ve bu sayede Facebook/Instagram mağazaları oluşturabilir, dinamik reklamlar verebilirsiniz.

Bu katalogların içerisinde özel ürün setleri oluşturabilir ve Instagram/Facebook kanallarıyla reklam olarak sunabilirsiniz.

Facebook Katalog Reklamlarının Faydaları

Katalog reklamları potansiyel kitlenizin ürünlerinize ulaşabilmesi için doğrudan bir kanaldır. Dijital pazarlamada büyük öneme sahip yeniden pazarlama reklamlarını farklı bir boyuta taşır. Sepetine ürün ekleyen ve satın almayan kişilere, spesifik olarak sepetinde unuttuğu ürünü reklam olarak sergileme imkanı sunar.

Markaların Facebook katalog ile kazandığı avantajlar şunlardır;

 • Günlük yaşamda sosyal medya kullanımıyla hedef kitlenizin dikkatini ürünlerinize yöneltirsiniz.
 • Kategorik sınıflandırma sayesinde ürünlerinize ihtiyaç duyan kişilerin ana sayfalarında karşısına çıkarılır.
 • Facebook katalog ile kitlenizin eğilimleri detaylı şekilde analiz edilir.
 • Diğer reklam kampanyalarına göre daha etkilidir. Satış oranınızı artırmayı sağlar.
 • Ürünleriniz kullanıcılara sürekli gösterilerek göz aşinalığı yaratılır. Bu sayede ürünleriniz ve markanız kişilerin aklında yer edinir.
 • Ürünlerinizin ve hedef kitlenizin kontrol edebilmeniz kolay hale gelir.

Facebook Katalog Reklamı Nasıl Oluşturulur?

1.Katalog oluşturun:

Birinci adım olarak ürünlerinizi kategorilere ayırmanız gerekir. Bu adımda detaylı olarak kategorilere ayırır ve hedef kitlenizi seçmiş olursunuz. Reklamlarınızdan yüksek verim alabilmek için öncelikle bunları gerçekleştirmelisiniz. Katalog oluşturmak ise ürünlerinizi detaylı şekilde sınıflandırmanızı içerir. Ürünlerinizin hangi kitleler tarafından incelendiğini, bu ürünlerin kimler tarafından sepete eklendiğini veya satın aldığını detaylı şekilde kontrol ederek sınıflandırmalar yapabilirsiniz.

Peki nasıl katalog oluşturacaksınız? İlk olarak Facebook Business Manager panelinizdeki varlıklar bölümünden kataloglar bölümüne geçmelisiniz. Sol üst menüden katalog yöneticisi kısmını seçin. Ardından katalog oluştur kısmına tıklayarak işletmenizin kategorisini seçin. Katalog ayarlarınızı yapacağınız kısımda iki seçenek bulunuyor.

Bu kısımda ürünlerinizin verilerini manuel olarak gönderimini sağlayabilirsiniz. Ya da e-ticaret alt yapısını kullanıyorsanız diğer kanallarla otomatik şekilde gönderebilirsiniz. Hazır e-ticaret alt yapıları için farklı Facebook belgeleri mevcut. Oluşturduğununuz kataloğa ürünlerinizi yüklemeniz gerekmekte. Bunu yapabilmek için katalog ekranınızın sol kısmında bulunan menüden ürünler kısmı ardından ürün ekle kısmını seçmelisiniz. Böylece ürün verilerinizi Facebook’a gönderirsiniz.

Katalog kısmına ürün eklerken seçenekler mevcut. Bunlar arasında tek tek ürünlerinizi eklemeniz için bir seçenek bulunuyor. Tek tek ürün eklemek sizin için zaman kaybı yaratabilir. Diğer seçeneklerde ise toplu yükleme adımı bulunuyor. Direkt olarak feed dosyanızı yükleyebilirsiniz.

Böylece ürünleriniz otomatik olarak kataloğa yükleniyor. Yükleme panelinde eklediğiniz ürünleri, hatalı ya da hataya sebep olan ürünleri detaylı şekilde görebiliyorsunuz. Hatalı ürünleriniz için yapılacakları gerçekleştirdikten sonra tekrar incelemeye gönderebilirsiniz. Bu sayede bu ürünlerin de onaylanmasını sağlarsınız.

Ürün veri dosyanızda bazı bilgilerin bulunmaması ürünlerinizin onaylanmamasına sebep olur. Bu sebeple bazı bilgilerin ürün veri dosyanızda bulunması mecburidir.

2.Ürün Kataloğu ve Facebook Pikseli Bağlayın:

Facebook piksel için teknik bilgi gerekebilir. Fakat ürünlerinizin işlenmesinde sizlere kolaylık sağlar. Kolayca Facebook katalog reklamları oluşturabilmeniz için kataloğunuzu ve Facebook pikselinizi bağlamanız gerekmektedir. Ürünlerinizden hangilerinin bu reklamlar için uygun olduğunu ya da kullanıcıların hangi ürünlerinize ilgi gösterdiğini analiz edebilirsiniz.

Facebook piksel ile ürün kataloğunuzu bağlamak için;

 • Olay veri kaynakları bölümünden takip özelliğine bağlan kısmından ilgili pikseli seçin.
 • Google Chrome üzerinden Facebook Pixel Helper eklentisini kurun.
 • Web sitenizde piksele bağlı ürün sayfasından tarayıcıdaki helper simgesine tıklanarak bağlanma kontrol edilir.

3.Facebook Katalog Reklamı Oluşturun:

Kataloğunuzu oluşturduktan sonra reklam için zemininiz hazır olacaktır. Katalogların satışları üzerindeki bilgilerle düzenlemeler sağlayarak satışların artırılması sağlanır. Ürünleri inceleyen kullanıcıların özellikleri gibi özelliklere göre reklamların kriterleri belirlenir. Böylece doğru hedef kitle seçilir.

 • Reklam Yöneticisi: Bu panelden oluştur > Dönüşüm > kısmında “Katalog” bölümünden işaretleyerek aktif edebilirsiniz.
 • Bütçe Belirleme: Kampanyanızın bütçelendirmesini bütçe optimizasyonu seçeneğinden gerçekleştirebilirsiniz.
 • Hedef Kitle: Yeniden hedefleme gerçekleştirmek reklamların verimliliği açısından önemlidir.
 • Reklam Ayarları
 • Reklamı Özelleştirme: Edit Creative sekmesinden ürünlerin tanıtımı özelleştirilebilir.
 • Başlık ve Açıklama: Son adım başlık ve açıklamalarla birlikte ürüne dair isim, fiyat gibi açıklamalar girilir.

Dijital Pazarlama, Google Ads, Facebook, Instagram, Funnel ve Mail Marketing ile ilgili ücretsiz içerikleri takip etmeyi unutmayın.

İçeriğimizi Beğendiniz Mi?
[Ortalama: 0]