[dropcap]H[/dropcap]erkes, internetin başlangıcından beri var olan bir pazarlama taktiği olan e-posta pazarlamasını bilir. İlk toplu e-posta kampanyası 1978’de Digital Equipment Corp.’un Pazarlama Müdürü Gary Thuerk tarafından gönderildi. Thuerk, DEC makinelerini tanıtan bir toplu postayı 400 kullanıcıya gönderdi ve bu da 13 milyon dolarlık şaşırtıcı bir satışla sonuçlandı. Bu, pazarlamada anıtsal bir andı ve başlangıcından itibaren e-posta pazarlaması, doğrudan pazarlama için en etkili kanallardan biri olarak biliniyordu.

2022’de E-posta Pazarlama – En İyi 10 İpucu

E-posta pazarlamasının bir şekilde tekrarlayıcı ve “spam” hale geldiği 90’ların sonlarına ve 2000’lerin başlarına hızlı bir şekilde ilerleyin. Pek çok e-posta alıcısı, sadece “satmak satmak satmak” isteyen meçhul şirketlerden satışla ilgili e-postalar almaktan bıktı ve e-posta pazarlamacılığı avantajını kaybetmeye başladı. Pazarlamacıların umutsuzca e-posta pazarlamasına yeni bir yaklaşım denemeleri gerekiyordu ve 2010’da bölümlere ayrılmış, kişiselleştirilmiş ve hedefli e-posta pazarlama kampanyaları tanıtıldı.

Kişiselleştirme ve yüksek oranda hedeflenmiş e-posta kampanyaları ile e-posta pazarlaması bir kez daha güçlendi. Ve 2013 yılında, kişiselleştirilmiş otomatik e-posta kampanyaları geleneksel e-posta pazarlama taktiklerine göre % 50 daha yüksek dönüşüm oranı almaya başladı.

Bugün e-posta pazarlaması strateji, tasarlanmış kaliteli içerik gerektirir. Herhangi bir e-posta kampanyasının amacı, kullanıcının belirli bir eylemi gerçekleştirmesini sağlamaktır. Kullanıcı e-postanızı açmazsa, e-postanızın verdiği mesajı anlamıyorsa ve e-postada harekete geçirici mesajınız bulunmuyorsa, kampanyanız boşuna olabilir.

E-posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

E-posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

Peki, modern çağda e-posta pazarlamasına nereden başlıyorsunuz?

Bu makalede, açılma oranlarını, tıklama oranlarını ve olası satış yaratma potansiyelini iyileştirmenize yardımcı olacak e-posta pazarlaması için 10 ipucu sunuyoruz.

2022’de E-posta Pazarlama için 10 İpucu

  • 1. E-posta akışları oluşturun

Müşteri Adaylarıyla doğru zamanda doğru mesajla iletişime geçin.
Potansiyel müşteri yaratma için hangi taktikleri kullanırsanız kullanın, ister sosyal medya potansiyel müşteri yaratma kampanyaları, ister web sitesi potansiyel müşteri formları veya bülten kayıtları olsun, bir potansiyel müşteri fırsatı yakaladığınızda yararlanmanız gerekir. Bu nedenle, bilgilerini aldıktan sonra 24 saat içinde bir potansiyel müşteriye her zaman bir e-posta göndermek önemlidir.

Bunu sorunsuz bir şekilde yapmak için, otomatik e-posta akışları oluşturmalısınız. Çünkü bu taktik, bir potansiyel müşteriyi beslemek veya onunla etkileşim kurmak için hiçbir fırsatı kaçırmamanızı sağlar.

  • 2. Kişisel olun

Yüzü olmayan bir markadan değil, bir kişiden e-posta gönderin
Gerçek bir kişiden e-posta gönderirseniz, e-posta açma oranınız önemli ölçüde artacaktır. Bunun nedeni, alıcıların, genel bir iş adresinden gönderilen bir e-postanın aksine, bireyin kişisel iş adresinden gelen bir e-postaya inanma ve güvenme olasılığının daha yüksek olmasıdır.

  • 3. Ön izleme metnini ayarladığınızdan emin olun

Mesajınızı iletmek için hiçbir fırsatı boşa harcamayın.
G-mail ve Outlook gibi e-posta platformları, e-posta konu satırınızın yanında e-posta gövde metninizin ilk birkaç satırını gösterirler. Bu platformlar, bir kullanıcı e-postayı tıklamadan önce içeriğinizin bir kısmının ön izlemesini gösterir.

Kendi ön izleme metninizi oluşturmazsanız, platform e-postanızın gövdesinden bu alanda dağınık görünecek içeriği çeker. Ancak kendi ön izleme metninizi ayarlarsanız, bu alanı, kullanıcıyı e-postayı açmaya ve okumaya ikna etmek için tasarlanmış benzersiz içerik için kullanma fırsatına sahip olursunuz.

E-postada ne sunduğunuza dair kısa ve öz bir genel bakış sağlamak için bu alanı kullanın.

  • 4. İlgi çekici konu satırları yazın

Açık, Dürüst ve Kısa Olun.
E-posta konu satırınızı oluşturmaya gelince, alıcı gelen kutunuzdaki birçok başka e-postayla rekabet ettiğinizi unutmayın. Bu, kalabalığın arasından sıyrılmanız gerektiği ve bunu yapabilmek için ilgi çekici konu satırları oluşturmanız ve kullanıcıyı e-postaya tıklamaya yönlendirmeniz gerektiği anlamına gelir.

Okuyucuları e-postanıza tıklamaya ikna etmek için konu satırlarınızın :

Doğru, Açık ve Anlaşılması Kolay olması gerekir.
50’den az karakter ile mesaj verilmelidir. Böylece her cihazda ön izlemenizin net görülme fırsatını yakalayabilirsiniz.
Tüketicinizin alışık olduğu ve ilgili olduğu ton ve dili kullanın.
Heyecan ve aciliyet duygusu yaratan eylem için hedef odaklı bir dil kullanın.
Alıcıların ne teklif edildiğini bilmeleri için bir değer teklifi sunun.
“Para” veya “Nakit” gibi bazı spam sözcükleri kullanmayın.

Bazı hedef kelimeler e-postalarınızın açılma oranını artırabilir.

Son şans,
Stokta var,
Hemen incele,

Bu sözler kullanıcıya bir aciliyet duygusu verir, ve onları harekete geçiren bu duygudur.

Esasen, konu e-posta konu satırları söz konusu olduğunda, anahtar kelimenizin öne çıktığından, konu satırınızın e-postanızın içeriğiyle alakalı olduğundan ve mümkün olduğunca doğrudan konuya odaklandığından emin olun.

  • 5. Mesajlarınızda kısa ve net olun

Kimse uzun bir e-posta okumak istemez.
İnsanlar, doğrudan konuya giren ve net bir şekilde odaklanan özlü, kısa e-postaları tercih ediyor. Bu ayrıca önemlidir, çünkü kullanıcılar genellikle e-postalara derinlemesine odaklanmak yerine taramayı seçer. Metninizin gövdesini tararken, mesajınızı hızlı bir şekilde tanımlayabilmelerini ve anlayabilmelerini sağlamalısınız.

E-postanızın kısa ve öz olduğundan emin olmak için, doğrudan bir kişiyle konuşuyormuş gibi yazın. E-postanızın birkaç satırdan uzun olması gerekiyorsa, okuyucuyu bunaltmamak için kısa paragraflar ve madde işaretleri kullanarak bölümlere ayırın.

  • 6. Tanımlanması kolay bir harekete geçirici mesaj düğmesi ekleyin

Okuyucuyu harekete geçmesi için yönlendirin.
E-postanızın amacı nedir? Ücretsiz bir e-kitap indirtmek mi ? Bir ürün satmak mı ? Bir satış elemanıyla iletişim kurmak mı? E-postanızın amacı ne olursa olsun, alıcınızın eylemi nasıl başlatacağını bildiğinden emin olmanız gerekir. Her ne olursa olsun bir harekete geçirici mesaj ekleyin.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, alıcınızın, kopyanın tamamını okumadan e-postanızı tarama olasılığı daha yüksektir. Bunu akılda tutarak, fark edilmesi kolay, net bir harekete geçirici mesajınız olması önemlidir.

  • 7. Resimlerinizi tıklanabilir hale getirin

Tüm e-posta resimlerinize bağlantı verin.
Herhangi bir e-posta pazarlama kampanyasının amacı, alıcıyı belirli bir işlem yapmaya yönlendirmektir ve işlem genellikle belirli bir sayfaya (bu bir potansiyel müşteri formu veya web sitesi sayfası olabilir) bir tıklama gerektirir. Tıklama oranınızı artırmanın bir yolu, resimlerinize göndermek istediğiniz açılış sayfasına bağlantı vermektir.

Örneğin, kampanyanızın amacı alıcıların bir e-kitap indirmesini sağlamaksa, e-kitap kapağınızın bir resmini postanızın içerisine ekleyebilirsiniz. “İndirmek için görsele tıklayın” mesajı ile birlikte görüntünüze bir bağlantı vererek kendisini tıklanabilir hale getirebilirsiniz. İnsanlar genel olarak görsellere daha çok ilgi duyarlar ve görselin kendisini de tıklanabilir hale getirerek bundan faydalanabilirsiniz.

  • 8. Ekranın üst kısmında bir CTA oluşturun

Ekranın üst kısmına en az bir tıklanabilir öğe yerleştirin
E-postalar tamamen tıklamalarla ilgilidir ve e-posta kampanyalarınızın mümkün olduğunca çok açılmasını istersiniz. E-postanın açılışına bir harekete geçirici mesaj düğmesi eklemeyi unutmayın.

Bu sayede, alıcının CTA’yı bulmak için e-postanızı aşağı kaydırmasına gerek kalmaz. E-posta içeriğini okurken daha fazla kaydırma ve yakınlaştırma gerektirme eğiliminde olduklarından, e-postanızın üst kısmına yakın bir yerde tıklanabilir bir öğe, mobil kullanıcılar için özellikle önemlidir. Bir alıcıya hemen görülebilecek eyleme geçirilebilir bir şey sağlayarak, tıklama oranınızı hızla artıracak ve buna bağlı olarak istediğiniz sonuçları almayı artıracaksınız.

  • 9. Sosyal medya paylaşım butonlarınızı ekleyin.

İçeriğinize sosyal paylaşım düğmeleri ekleyerek e-postanızın ömrünü uzattığınızdan emin olun. Çoğu e-posta platformu, kampanyalarınızda uygulamayı kolaylaştıran yerleşik sosyal paylaşım düğmelerine sahip şablonlarla birlikte gelir. E-postalarınızı paylaşılabilir hale getirerek daha büyük bir kitleye ulaşabilir ve sosyal medyanın gücüyle daha fazla potansiyel müşteri elde edebilirsiniz.

Ayrıca, her e-postaya işletmenizin sosyal medya bağlantılarını eklemeniz ve alıcınızın sosyal platformlar aracılığıyla işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinebilmesini sağlamanız gerekir. Bu, işinizi hızlı bir şekilde güvenilir hale getirecek ve bu süreçte sosyal takiplerinizi büyüteceksiniz.

  • 10. Sonuçları izleyin ve ölçün, E-postalarınızı ve kampanya başarınızı takip edin

Kampanyalarınızın başarısını izleyerek hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz ve bu veriler sayesinde kampanyaları buna göre geliştirme fırsatı
yakalayabilirsiniz.

E-posta performans verilerinizi, alıcılarınızın hangi e-posta içeriğiyle etkileşim kurduğunu size göstermek için tasarlanmış A/B testleri yapmak için kullanın ve hedef kitlenizin daha çok arzu ettiği şeylere uyacak şekilde stratejinizi değiştirin.

İçeriğimizi Beğendiniz Mi?
[Ortalama: 0]

Kategorisi:

Etiketler: