Reklam yapmak, işletmenizin veya herhangi bir hizmetin daha çok kişiye ulaşması için altın niteliğinde ve yıllardır gerçekleştirilen bir yöntemdir ve birçok farklı reklam türü vardır. Bugün, blog içeriğimizde reklamın Google ADS ve SEO kısmını inceleyeceğiz. Dijital dünyanın gelişmesiyle beraber potansiyel müşterilerinize ulaşmanın en kolay yolu şüphesiz ki dijital reklamlardır.

Doğru stratejilerle harmanlanmış reklam çalışmaları ile gerek e-ticaret siteleriniz, gerekse hizmetiniz ne olursa olsun her alanda aktif rol oynayabilir. Hedef kitlenizle daha net bir iletişim kurabilirsiniz. Bir dijital işletmeniz varsa veya herhangi bir hizmet veriyorsanız hangi reklam türünün sizin için daha doğru olacağını bilmiyor olabilirsiniz. En çok tercih edilen yöntemlerden Google ADS ve SEO arasındaki farkları beraber inceleyelim;

Google ADS Nedir, Hangi Avantajları Sunar?

Google ADS, Google tarafında sunulan bir reklam platformudur ve günümüzde birçok işletme reklamlarını bu platform üzerinden gerçekleştiriyor. Bir hizmeti satmanız için öncelikle hedef kitlenizi iyi bir şekilde belirlemeniz önemli. Google ADS, hedef kitlenize doğrudan ulaşabileceğiniz anahtar kelimelerle reklamlarınızı sunmanızı sağlar. Bu doğrultuda, kitleniz için doğru anahtar kelimeleriniz seçilerek, ilgili alana yönelik kullanıcılar sizi daha rahat görebilir. Hem marka bilinirliğiniz hem de satışlarınız dolayısıyla artar.

Google ADS ve Bütçe Yönetimi

Google ADS platformu bütçe odaklı bir platformdur ve bütçe yönetimini nasıl yapacağınıza siz veya reklam ajansınız karar verir. Bu aşamada doğru strateji kullanmak son derece önemli. Kampanya genişletmek veya daraltmak kapsamında bütçenizi ölçeklendirebilir; istediğiniz zaman bütçenizi artırabilir veya azaltabilirsiniz.

Anında Sonuç Almak ve Reklam İlişkisi

Google ADS reklamları hemen sonuç veren bir yönde ilerler. Doğru strateji ile reklam verdiğinizde reklamlarınız hemen yayına alınacağı için geri dönüşler için uzun süre beklemek zorunda kalmazsınız. Dolayısıyla ödediğiniz bütçenin karşılığını hızlı bir şekilde alma imkanınız artar.

Her Aşamayı Kişiselleştirebilirsiniz

Google ADS platformu bütçeden hedef kitleye, reklam türünden pazarlama hedefinize kadar her adımın kişiselleştirilmesini sunan bir alandır. Özgür bir şekilde bütçenize göre reklam verebilme imkanı da bu anlamda elinizde olur.

Rekabet Avantajı Yakalarsınız

Optimize, Google ADS reklamları için stratejiyle eş değerdir. İyi bir şekilde optimize edilmiş ve tamamen hedef kitlenize uygun hazırlanmış bir reklam çalışmasıyla, rakiplerinizden daha çok dönüşüm oranı elde edebilir ve rekabet düzeyinizi artırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Youtube Reklam Verme Avantajları Nelerdir?

SEO Nedir, Hangi Avantajları Sunar?

SEO çalışması, ADS çalışmasından farklı olarak daha doğal ve organik bir reklam çalışmasıdır. Burada amaç, hedef kitlenizin en çok arama yaptığı anahtar kelimeleri hedefleyerek o kelimeler üzerinde çalışmalar yapıp, Google arama motorunda üst sıralarda yer almaktır. Daha uzun vadeli bir çalışma olan SEO, daha az bütçeyle ve iyi yapılmış bir çalışmayla daha uzun süre SERP’lerde yer almanıza olanak tanır.

Bu bağlamda iç SEO, dış SEO ve teknik SEO olmak üzere birçok farklı çalışma gerçekleştirilir.

İç SEO Nedir?

İç SEO, web sitenizin içerisindeki tüm yapılandırmayı anlatır. Blog yazıları, meta açıklamalar, başlık düzenleri gibi hususlar iyi bir şekilde optimize edildikten sonra, hedef kitlenizin arayışlarına uygun bir hale getirilerek potansiyel müşterilerinize daha hızlı bir şekilde ulaşmanız sağlanır. Alaka düzeyine uygun içeriklerin düzenli şekilde eklenmesiyle, organik tıklama ve gösterim sayınız artar.

Dış SEO Nedir?

Dış SEO ise daha çok web sitenizi dışarıdan aldığınız referans bağlantılar ile desteklemeniz anlamına gelir. Bunun için backlink çalışmaları gerçekleştirilir; otoritesi yüksek bir siteden bir geri bağlantı aldığınızda o site sizi başka kullanıcılara tavsiye etmiş olacağı için, hedeflediğiniz anahtar kelimelerde hedef kitlenizin önüne organik bir şekilde çıkmanız daha da kolaylaşır.

Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO direkt olarak site hızınız, site haritanız gibi hususlardan oluşur. Bir kullanıcının web sitenizde kolay bir şekilde gezinebilmesi ve aradığı bilgileri bulabilmesi için site hızı son derece önemlidir. Bu anlamda teknik SEO detaylarının da optimize edilmesi şarttır.

İşletmem İçin Hangisini Tercih Etmeliyim?

Google ADS reklamlarının da SEO çalışmalarının da sonuç verdiği kesin, fakat işletmeniz için hangisini tercih etmeniz gerektiği hedef kitlenize ve rekabet düzeyine veya satış yapıp yapmadığınıza; yani e-ticaret sitenizin olup olmadığına göre değişkenlik gösterir. Eğer hemen sonuç almak ve satış odaklı bir sistem istiyorsanız Google ADS hizmeti, daha uzun vadeli ve daha kalıcı bir sonuç için de SEO hizmetini rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İçerik Üretmenin Püf Noktaları Nelerdir?

İçeriğimizi Beğendiniz Mi?
[Ortalama: 0]

Kategorisi: