Şimdiye kadar başlayıp da yarım bıraktığımız her şeye bir anlık heves ile atılmışızdır öyle değil mi? Tam bu nokta vazgeçmemek için sizce disiplin mi motivasyon mu gerekiyor?

Diyete başlamaya karar verip, her gün aç kalarak hedefimize ulaşmaya çalışıp da ipin ucunun ne ara kaçtığını anlamadığımız zamanlar da olmuştur. Fakat hayatımız yalnızca bu ufak başarısızlıklardan ibaret değil. Şimdiye kadar başardığımız pek çok anlamlı şey hali hazırda hayatımızda yer alıyor.

Peki bu başarının sırrı nedir?

Motivasyonumuzu her daim yüksek tutmak mı yoksa yedi gün yirmi dört saat disiplinli bir şekilde çalışmak mı? Aslında bu sorunun tek bir cevabı bulunmuyor. Herkes başarının kolay yolunu arasa da motivasyon ve disiplin arasındaki o ince dengeyi kurmak oldukça büyük önem taşıyor. Bu yazımızda bizleri harekete geçiren ve sürece bağlı kalmamızı sağlayan iki önemli mekanizmayı konuşacağız. İsterseniz gelin motivasyon ve disiplinin arasındaki ilişkiden ve ikisinin birbirini nasıl desteklediğinden bahsedelim.

Motivasyon ve Disiplinin Hayati Uyumu

Motivasyon ve disiplin aslında birbirinden çok ayrı kavramlardır hatta bazı noktada birbirlerine ters düşerler. Fakat siyah ve beyaz gibi ikisi birbirini anlamlı kılan önemli değerlerdir.

Örneğin, internette çok sevdiğiniz bir şarkıyı dinlemiş ve bu şarkıyı çalmak için enstrüman dersleri almaya başlamış olabilirsiniz. En başta, hedeflediğiniz şarkıyı çalmak için içinizde büyük bir motivasyon oluşacak ve günde saatlerce enstrüman çalmak için çalışmaya başlayacaksınız.

Fakat enstrüman çalmanın oldukça meşakkatli bir iş olduğunu gördüğünüzde, motivasyonunuz saman alevi gibi bir anda sönecek ve bir daha o müzik aletini elinize almayacaksınız. Bu yüzden bir anlık motivasyon ve hevesle başladığımız işleri genelde yarıda bırakıyor ve kendimizde bu işi devam ettirecek o iradeyi bulamıyoruz.

Diğer bir yandan önünüzde bir sınav olduğunu ve başarılı olmak için disiplinli bir biçimde her gün çalıştığınızı düşünün. Kendinize bir program hazırladınız ve her gün detaylıca ders çalışıyorsunuz. Fakat önünüzde herhangi bir hedef, çocukluktan beri istediğiniz bir meslek ve çalışırken hayalini kurduğunuz bir üniversite yok. Bu durumda çalıştığınız her saniye sizlere işkence gibi gelecek ve her ne kadar disiplinli olsanız da verimli bir şekilde çalışmayı başaramayacaksınız.

Gördüğünüz gibi salt disiplin veya salt motivasyon herhangi bir noktaya ulaşmak için yeterince güçlü dürtüler değil. Hayattan zevk almak ve hedeflerimize ulaşırken sürekli olarak çalışabilmek için iki becerinin de bizde bulunması gerekiyor.

Motivasyon anlıktır fakat disiplin bir hayat boyudur. Motivasyon güvenilir değildir, disiplin öyledir. Motivasyon şıpsevdidir! Disiplinde duygular yoktur. Yenilmez olmak istiyorsanız 2’sini birleştirin..

 

Twitter Takip Et!

Yüksek Motivasyona Sahip Olmanın Faydaları

Eğer merak seviyeniz yüksekse ve gördüğünüz güzel şeyler aklınızdan kolay kolay çıkmıyorsa büyük ihtimalle motivasyonu yüksek bir insansınız demektir. Hayatınızda pek çok şeyi hedefliyor ve bu hedefinize ulaşmak için içinizde adeta bir alev yanıp tutuşuyor. Bir şeyi bu kadar çok istedikçe ve bunun için çalıştıkça daha çok mutlu olduğunuzu göreceksiniz.

Motivasyonu yüksek kişiler, hayata daha pozitif baktığı için uzun süreçler gerektiren çalışmalarda umudunu kaybetmiyorlar. Moral olarak düştükçe, kendilerine daha iyi bir sebep bulup mutlu olabiliyor ve çalışmalarını neşelendirebiliyorlar. Bunun için motivasyonu yüksek kişiler genellikle gülmeye meyilli ve mental açıdan oldukça sağlıklı kişilerdir diyebiliriz.

Kolay kolay depresif bir tavra bürünemeyen bu kişiler, çevresindeki kişileri de motive edebildiğinden oldukça sevilir ve rol model olarak görülür. Fakat sadece yüksek motivasyon ile zor şeyleri başarmak oldukça zordur. Hatta çok yüksek motivasyonla başladığınız bir işi disiplinsizlik yüzünden yarıda bırakırsanız, en baştaki mutluluğunuz yerini yoğun bir üzüntüye bırakabilir, kendinizi yetersiz olarak görmenize sebep olabilir. Bu yüzden motivasyon tek başına yeterli değildir diyebiliriz.

Disiplinli Kişilerin Sahip Olduğu Avantajlar

Motivasyonun faydalarından bahsetmişken, disiplinli birisi olmanın hayatınıza neler katacağından söz etmemek olmaz. Öncelikle disiplinli olmak, hayatınızı bir plana göre yaşamanıza olanak tanıyor. Dağınık bir yaşantının içerisinde savrulup giderken bir şeyi başarmak ve bir yerlere gelmek oldukça zor bir hale gelebiliyor.

Yüksek disipline sahip kişiler, başarıya giden yolda nasıl fedakarlıklar yapılması gerektiğinin farkına daha kolay varabiliyorlar. Pek çok alanda başarıya ulaşmak için çok çalışmak gerekiyor ve disiplin olmadan bunu başarmak mümkün olmuyor.

Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda disiplininiz devreye giriyor ve yaparken zevk almasanız da çeşitli fedakarlıkları göze alabiliyorsunuz. Örneğin spor yapmak, sağlıklı bir yaşantı sürmek ve istediğiniz fiziğe sahip olmak istiyorsunuz. Fakat diyet yapmak ve her gün spor salonlarında büyük çaba sarf etmek sadece motivasyonla yürüyebilen bir iş değildir. Disiplinli olup akşam erken yatarsanız, öğünlerinizi düzenlerseniz, uykunuza dikkat ederseniz ve spor salonunda verimli antrenmanlar yaparsanız hedefinize ulaşabilirsiniz.

Disiplinin avantajlarından bahsetmişken, sadece disiplinli olup hiçbir motivasyona sahip olmadan uzun saatler bir hedef için çalışmak bir gün tükenmenize sebep olur. Çünkü uzun süre disiplinli çalışmak, psikolojik açıdan sizi yüksek derecede zorlayan bir işlemdir. Gerekli yerlerde motivasyonunuzu yükselterek ve hedefinize daha iyi odaklanarak disiplininizi taçlandırabilir ve başarıya giden yolda emin adımlarla yürüyebilirsiniz.

Kişiliğinizi Kendiniz Keşfedin

Her ne kadar iki duygunun da çok önemli olduğunu söylesek de insandan insana motivasyon ve disiplin dengesi oldukça değişebiliyor. Kimi kişiler uzun saatler boyunca çalışarak hedeflerine ulaşmayı severken kimileri de motivasyonlarına bağlı bir biçimde hayatlarını sürdürebiliyorlar. Sizler de motivasyon ve disiplin arasındaki dengeyi kurmak için öncelikle kendinizi tanımalısınız. Kendinizi tanıyıp eksiklerinizi keşfetmeli ve bu eksiklerinizin üstüne gitmelisiniz. Böylece motivasyonunuzu her daim yüksek tutabilir ve çalışmak için gerekli olan disiplini kendinizde bulabilirsiniz.

Yazımızın başından beri söylediğimiz gibi bizim açımızdan bakıldığında sadece motivasyon veya sadece disipline sahip olmak sizi başarıya götürmüyor. Fakat önem açısından baktığımızda, disiplinin daha uzun süreli bir şekilde hayatınızda var olacağını söyleyebiliriz. Uzun saatler çalışırken sizi ayakta tutacak şey disiplin duygusunun güçlü olmasıdır. Fakat motivasyon olmadan hayatın oldukça ıstıraplı bir hal alacağını da belirtmeliyiz. Bu yüzden hem disiplin duygunuzu en iyi şekilde geliştirmeli hem de motivasyonunuzu kaybetmeden geleceğe umutla bakabilmelisiniz.

Önerilen içerik : Metaverse Nedir?

Google Ads, Facebook & Instagram, Funnel ve Mail Marketing ile ilgili ücretsiz içerikleri takip etmeyi unutmayın.

İçeriğimizi Beğendiniz Mi?
[Ortalama: 5]

Kategorisi:

Etiketler: