Google reklam zaman planlaması ile Google reklamlarınızı belirli gün ve saat aralıklarıyla hedef kitlenize gösterim sağlayabilirsiniz.  Tüm gün reklam vermek istemiyorsanız sadece belirli saat aralıklarında reklam vermek istiyorsanız reklam zaman planlaması size göre.

Google ADS Reklam Zaman Planlaması Nedir?

Reklam zaman planlaması, reklamlarınızın istediğiniz zaman dilimleri içerisinde çalışmasını sağlar. Bu araç yardımıyla markanızın türüne ve belirlediğiniz stratejiye göre reklam verilmesi sağlanır.  Sonuç olarak gereksiz tıklamalar ile gereksiz harcama yapmanızın önüne geçilir. Zaman planlaması oluşturmak istiyorsanız sol menüde bulunan reklam zaman planlaması alanından kolaylıkla reklamlarınıza uygulayabilirsiniz.

  • Günü Bölmek

Reklam gösterimlerinizi günü belirli saatlere bölerek gerçekleştirebilirsiniz. Markanızın daha yoğun trafik aldığı saat diliminde teklif artırarak reklam verebilirsiniz. Normal trafik aldığı saat dilimlerinde normal reklam kampanyası uygularken az trafik aldığı saatlerde ise teklif azaltarak reklam verebilirsiniz. Bu sayede reklamlarınızı geç saatlerde kapatmamış olursunuz. Reklam zaman planlaması, harcamalarınızda tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Doğru reklam zaman planlayıcısı gerçekleştirmek için;

  • Reklamlarınızı planlamak için ön hazırlık önemli!

Özel bir reklam planlaması gerçekleştirmezseniz reklamlarınız haftanın her günü ve saati gösterim sağlar.  Google ADS reklam sürecinizde belirli bir zaman geçtiyse reklamlarınızla ilgili yeterli bilgiye sahipsinizdir. Bu bilgiler ile doğru reklam zaman planlaması gerçekleştirebilirsiniz. Reklam verilerinizi analiz ederek reklamlarınızın hangi gün ve saat dilimlerinde yoğun olarak trafik aldığını belirlersiniz. Doğru reklam zaman planlaması ile birlikte harcamalarınızı en aza indirip, dönüşüm oranlarınızı artırmış olursunuz. Özellikle reklamlarının sadece firmanın açık olduğu zaman diliminde göstermek isteyen firmalar ya da sınırlı bir bütçeye sahip olan markalar için oldukça faydalıdır.

  • Reklamınız ne zaman gösterilecek?

Uzun bir süredir reklam veriyorsanız reklamlarınızın detaylı şekilde dönüşüm oranlarını ve performanslarını inceleyebilirsiniz. Reklamlarınızın hangi gün de hangi coğrafi konumdaki kişilere iyi performans sergilediğini tespit edin. Doğru bir reklam zaman planlayıcısı oluşturmak için geçmiş reklam verilerinizin analizi atlanmaması gereken bir adımdır.

  • Uygun zaman dilimini tespit edin.

Anahtar kelimelerinizi, gösterim ve tıklanma oranlarınızı ve dönüşüm oranlarınızı inceleyin. Günün hangi saat diliminde bu oranların yüksek olduğunu gözlemleyin. Böylece reklamınızın hangi saat diliminde daha iyi hangi saat diliminde daha kötü performans gösterdiğini tespit edeceksinizdir.

  • Kampanyanızı analiz edin.

Reklamlarınızın dönüşüm başına maaliyetinin fazla olduğu zaman dilimlerini gözlemleyin. Tıklama oranlarınız yüksek fakat dönüşüm oranlarınız yetersiz olabilir. Ardından günlük ve haftalık bazda dönüşümün fazla olduğu dilimlerde anahtar kelimelerinize yüksek teklifler vermek dönüşüm oranlarınızı daha da artırmanıza yardımcı olacaktır.

Dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silah eğitimdir..! Nelson Mandela

Reklam Zaman Planlaması Optimizasyonu

1.Negatif anahtar kelimeleri belirleyin:

Negatif anahtar kelimeler, reklamınızın gösterimini yapmak istemeyeceğiniz kelimelerdir. Çünkü bu negatif anahtar kelimeler size potansiyel kitlenizi getirmez. Negatif anahtar kelimeleri belirleyerek gereksiz tıklamaları önleyerek gereksiz harcama yapmayı engellersiniz.

2.Kalite puanınızı yükseltin:

Google Ads, kullanıcıların alakalı içeriklere ulaşabilmesi için kullanılan anahtar kelimelere kalite puanı verir. Kalite puanını etkileyen 3 faktör vardır. Bunlar; açılış sayfası deneyimi, reklam alaka düzeyi, tıklama oranıdır. İyi kalite puanınızla düşük bütçelerle yüksek bütçe fakat düşük kalite puanı ile reklam veren rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar. Kalite puanınızı yükseltmek için reklam metin alaka düzenini ve açılış sayfası deneyimini iyileştirmeye çalışın.

3.Düşük performanslı reklam kampanyalarınızı durdurun:

Beklenilen dönüşümü göstermeyen fakat bütçenizi harcayan reklam kampanyalarını kaldırın. Bunun için oluşturulan çeşitli reklamlarınızı analiz edin. Gereksiz harcama yapan size getiri sağlamayan reklam kampanyalarını kaldırın.

4.Reklam metinleriniz için gerekli alanları kullanın:

Reklam metinleriniz için kullanılabilir olan alanların tümünü atlamadan kullanmak ürün ve hizmetlerinizin en iyi şekilde açıklayabilmenizi sağlar.

  1. Markanız için uygun uzantıları kullanın:

Reklam metnine ilave olarak farklı uzantılar da mevcuttur. Bu uzantılar sayesinde reklam kampanyalarınızın performansları artar. Kullanıp yarar sağlayacak uzantılar; Site bağlantı uzantıları ve açıklama uzantılarıdır. Bu uzantılar sayesinde potansiyel kitleniz için yararlı olacağını düşündüğünüz ekstra açıklamalar sunabilirsiniz.

6.Kampanyalarınızı çok yönlü takip edin:

Reklamlarınızı sadece tıklama oranı üzerinden takibini gerçekleştirmeyin. Dönüşüm oranları, nitelikli müşteri, elde edilen gelir gibi birçok alanı gözlemlemeyi atlamayın. Bu sayede reklam kampanyalarınızın hangi konularda iyileştirmeye ihtiyaç duyduğunu detaylı şekilde tespit edersiniz.

İlginizi çekebilir : Facebook Kampanya Türleri

İçeriğimizi Beğendiniz Mi?
[Ortalama: 0]

Kategorisi:

Etiketler: