Kampanya kurgusu öncesi belirlediğiniz anahtar kelime eşleme türleri, kullanıcı aramalarının, reklamınızı nasıl tetikleyeceğini kontrol etmenize yardımcı olur. Reklamınız geniş bir kitleye gösterilsin istiyorsanız geniş eşleme anahtar kelime türü veya ne aradığını bilen dar bir müşteri kitlesine odaklanmak için tam eşleme anahtar kelime türünü kullanabilirsiniz.

Anahtar kelime eşleme türleri nelerdir?

Geniş eşlemeli anahtar kelimeler kullanılan reklam kampanyalarının trafik potansiyeli fazla olur. Tam tersini düşünecek olursak Tam eşleme anahtar kelime ise aranma hacmi veya ulaştığı kişi sayısı dar olur.

Müşteri profili ve sektör analizini doğru tespit etmek, doğru anahtar kelime eşleme seçeneklerini belirlemede size yol gösterebilir ve tabi ki cirolarınıza doğrudan etki eder.

Geniş Eşleme Nedir?

Geniş eşleme varsayılan eşleme türüdür. Geniş eşleme eriştiğiniz kitleyi olabildiğince genişletmenizi sağlar.

Reklamlarınız, belirlediğiniz anahtar kelimelere benzer varyasyonlar için de gösterilebilir ancak reklam alaka düzeyiniz düşecektir. Örneğin ;

Geniş eşleme → Siyah spor ayakkabı

Gösterilebilir muhtemel eşlemeler ; Siyah Kadın Ayakkabısı veya Koşu Ayakkabısı gibi anahtar kelimeleri arayan kullanıcılar içinde reklamlarınızı gösterebilir ancak dönüşüm oranlarınızı ve kullanıcı deneyimini düşürecektir.

Aslında çok erişim veya gösterim almak, satış gelmedikçe bir şey ifade etmeyecektir.

Anahtar Kelime Eşleme Türleri Nelerdir?

Anahtar Kelime Eşleme Türleri Nelerdir?

Sıralı Eşleme Nedir?

Sıralı eşleme, geniş eşleme seçeneğine göre daha kesin ancak tam eşlemeden daha esnektir. Sıralı eşleme, kampanyalarınızı ürün veya hizmetinize ihtiyaç duyan, tıklama oranı en yüksek kişilere gösterir. Dolayısıyla geniş eşlemeye göre maliyet açısından daha verimli kullanılacak bir eşleme türüdür.

Sıralı eşlemede, kullanıcılar anahtar kelimenizi kullanarak veya anahtar kelimenizin başına ya da sonuna başka kelimeler ekleyerek arama yaptığında reklamınız gösterilebilir.

”Psikolog Tedavi” olarak belirlediğiniz sıralı eşleme anahtar kelime ”Psikolog Tedavi Ücretleri” veya ”İstanbul Psikolog Tedavi” gibi kullanıcı aramalarında gösterilebilir.

Tam Eşleme Nedir?

Tam eşlemede ise yalnızca kullanıcılar aramada başka terimler olmadan tam olarak anahtar kelimenizi aradığında gösterilebilir.

Tam eşleme, anahtar kelime eşleme türleri arasında en net ve en dar olanıdır. Çok net kelime öbekleri kullanırsınız ve ne aradığını bilen net bir kitleye hitap edersiniz. Dolayısıyla tıklama oranları çok alakalı olacağı için dönüşüm oranlar artar ancak aranma hacmi diğer eşleme türlerine göre çok daha azdır. Kampanya kurgularınız da belirleyeceğiniz uzun kuyruklu anahtar kelimeler rakiplerinizden sıyrılmanıza ve en kaliteli müşteriyi yakalamanıza olanak tanır.

Örnek : [Kırmızı Spor Ayakkabısı]

Reklamlarımızın gösterileceği arama sorgusu sadece Kırmızı Spor Ayakkabı’ dır.

Negatif Anahtar Kelime Nedir?

Kampanya öncesinde belirlediğiniz kelimeler tarafından reklamlarınızın tetiklenmesini engelleyen bir anahtar kelime eşleme türüdür. Reklamlarınız, o ifadeyi arayan hiç kimseye gösterilmez. Bu, negatif eşleme olarak da bilinir. Dolayısıyla her reklam kampanyanıza kurguladığınız stratejiler içerisinde, negatif kelimeler belirleyerek başlamak doğru reklam bütçesi yönetmek demektir.

Örneğin, Kampanyanıza negatif anahtar kelime olabilecek “ücretsiz” kelimesini eklediğinizde, Google Ads’e “ücretsiz” kelimesini içeren hiçbir arama için, reklamınızı göstermemesi gerektiğini söylemiş olursunuz.

Ücretsiz, Bedava, Belediye, Trendyol, Hepsiburada..Vb Kelimeler, sizin ücretli olarak sunduğunuz bir hizmeti arayan hedef kitle için, doğru negatif anahtar kelime listesi içinde olabilir.

Google Ads, Facebook&İnstagram, Funnel ve Mail Marketing ile ilgili Ücretsiz İçeriklerimi Telegram Kanalıma Abone Olarak İlk Siz Öğrenebilirsiniz : 🎈 https://t.me/ozkanalkannet

İçeriğimizi Beğendiniz Mi?
[Ortalama: 0]

Kategorisi:

Etiketler: