Google Adwords, bilinen yeni adıyla Google Ads reklam türleri nedir? Gelin birlikte önce Google Ads nedir, onu inceleyelim.

Google Ads nedir?

Google Ads haritalarda ve Google aramalarda işletmenizin sunduğu ürün veya hizmetlerin kullanıcılara daha rahat bir şekilde ulaşmasını sağlayan bir dijital reklam türüdür. Günümüzde artık her ne ihtiyacımız varsa önce Google da arıyoruz.

Google Ads Reklam Türleri Nedir?

 • Arama ağı reklamları,
 • Görüntülü reklamları,
 • Alışveriş reklamları,
 • Youtube reklamları,
 • Gmail reklamları,
 • Mobil App reklamları

Arama Ağı Reklamları Nedir? : İşletmeler tarafından en çok tercih edilen Google Ads reklam türüdür. Hali hazırda arayışta olan pazardaki kitleyi hedeflemenize olanak tanır. Ürün ve hizmetlerinizi Google üzerinde öne çıkarmak için kullanılan metin reklamlardır.

Google Arama Ağı’nda reklam verdiğinizde, reklamınız anahtar kelimelerinizden biri ile alakalı terimler aratıldığında arama sonuçlarında gösterilebilir. Aşağıda ihtiyaç halinde ki müşteriye ulaşabileceğiniz arama ağı reklam örneği verilmiştir.

Google arama ağı reklamları

Google arama ağı reklamları

Google Görüntülü Reklamlar Nedir? : Web sitelerde reklam göstermenizi sağlayan reklamlarınızı internet kullanıcılarıyla buluşturmanızı sağlayan ağdır. Kullanıcılar Web sitelerde gezinirken, YouTube videosu izlerken, Gmail hesaplarını kontrol ederken görüntülü reklamlarınızı görebilir.

Görüntülü Reklam Ağı modelinde ürünlerinizle ilgilenen kullanıcılara hedef kitleniz daha arama yapmadan onlara reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Aşağıda ki örnekte sağ ve sol sütunlarda bulunan banner reklamları görebilirsiniz.

Google görüntülü reklam ağı

Google Görüntülü Reklam Ağı Nedir?

Google Alışveriş Reklamları Nedir? : Google alışveriş reklamlarını kullanmaya başlamak için Merchant Center ile ürün verilerinizi Google’a göndermeniz ve Google Ads’de bir kampanya oluşturmanız gerekir. Potansiyel müşterilerinizin sattığınız ürünleri görebileceği web sayfalarında ve Google da reklamlarınız yayınlanmaya başlar.

Google Alışveriş Reklamları

Google Alışveriş Reklamları Nedir?

Her reklam, marka bilinirliğine yapılan uzun vadeli bir yatırımdır.! David Ogilvy

Google Logo

Google Ads Reklam Türleri Nelerdir?

Youtube Reklamları Nedir? : Youtube dünyanın en büyük ikinci arama motoru ve en çok trafik alan ikinci internet sitesi unvanına sahiptir. Google reklamlarını kullanarak Youtube’da arama ağı, görüntülü reklam ağı veya video kampanyalarla reklam gösterebilirsiniz.

Youtube Metin Reklamı

Youtube Metin Reklamı

Youtube, Google’ın iş ortağı siteleri arasında yer alıyor. Arama ağı reklam kampanyalarınıza Google iş ortaklarını dahil ettiğiniz taktirde metin reklamlarınız Youtube’da yapılan arama sonuçlarında gösterilecektir. Bunun için arama ağı kampanyalarınıza iş ortaklarını dahil etmelisiniz.

Youtube’da değilse hiç olmamışta olabilir! Gordon Korman

Youtube reklamları ayrıca ele alınması gereken başlı başına bir reklam platformu haline geldi.

Marka bilinirliği açısından merdivenin ilk basamağında yer alan Youtube reklamlarını doğru kullanmak ve reklam modellerini iyice öğrenmek gerekiyor. Bunu özel olarak yazacağım ancak Youtube reklam modellerini fikir sahibi olmanız açısından yazıyorum.

 • Görüntülü reklamlar,
 • Yer Paylaşımlı reklamlar,
 • Atlanabilir yayın içi reklamlar,
 • Atlanamayan yayın içi reklamlar,
 • Bumper reklamlar,
 • Discovery reklamlar,
 • Yayın dışı reklamlar,

Gmail Reklamları Nedir? :Gmail hesabına giriş yapan kullanıcılara, mail kutusu sekmesinin üstünde daraltılmış yatay şekilde gösteriliren reklam türüdür.

Gmail Reklamları Nedir

Google Ads, Facebook & Instagram, Funnel ve Mail Marketing ile ilgili ücretsiz içerikleri takip etmeyi unutmayın.

İçeriğimizi Beğendiniz Mi?
[Ortalama: 0]

Kategorisi:

Etiketler: